Favori Video - En favori videoları izleyin!
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Tadiç: Kosova nuk ndahet - Vizion Plus - News - Lajme

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Üzgünüz, sadece kayıtlı kullanıcılar çalma listesi oluşturabilir.
URL


Yayın Tarihi
Ekleyen Favori Video
Kategori: Eğlence
0 İzlenme

Açıklama

Presidenti i Serbisë Boris Tadiç pranon se ndarja e Kosovës është e pamundur, ndërsa shprehet se plani i tij për një status special për veriun është realist. Në një intervistë për Al Jazeera, kreu i shtetit serb tha se po punon që të bindë fuqitë e mëdha për planin e tij, ku parashikohet status i veçantë për zonën e populluar nga shumicë serbe, një status të ri për manastiret e Kishës Ortodoks, pronën e banorëve serbë dhe të shtetit të Serbisë në Kosovë. \"Çdo marrëveshje që mund të arrihet mes shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve në Beograd, mund të zbatohet vetëm nëse pranohet nga ndërkombëtarët. Unë e kam prezantuar planin tim thuajse në të gjitha kryeqytetet kryesore. Ende nuk kam marrë një përgjigjje pozitive, por as negative. Ne mbetemi në pritje.\" është shprehur Tadiç. Ai tha se për Kosovën, mund të ketë shumë zgjidhje, si modeli i Irlandës së Veriut, Tirolit Jugor, etj. Ndërkohë, duke folur në Jahorinë, ku u takua me presidentët e Bosnjë Hercegovinës dhe Kroacisë, Tadiç tha te premten ne mbremje se është i gatshëm të takohet me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, nëse edhe ai do të ishte i interesuar për të diskutuar për planin e Beogradit për Kosovën.

Serbian President Boris Tadic accepts that Kosovo is impossible, and says that his plan for a special status for the north is realistic. In an interview to Al Jazeera, the Serbian head of state said he is working to persuade the major powers to his plan, which provides special status to the area inhabited by Serb majority, a new status for the Orthodox Church monasteries, property the Serb and Serbian state in Kosovo. \"Any agreement can be reached between Kosovo Albanians and Serbs in Belgrade, can only be applied if accepted internationally. I presented my plan in almost all major capitals. Still have not received a positive response, but not negative. We remain on hold. \"Said Tadic. He said that Kosovo can have many solutions as the model of Northern Ireland, South Tyrol, etc.. Meanwhile, speaking at Jahorina, where he met with the presidents of Bosnia and Herzegovina and Croatia, Tadic said Friday night that he is willing to meet with Kosovo Prime Minister Hashim Thaci, if he would be interested to discuss Belgrade's plan for Kosovo.

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS